Webinar Nedir?

Webinar online seminer anlamına gelir. Yüz yüze seminere göre daha az maliyetli ve globaldir.

Günümüzde pandemi dolayısıyla vakaların artması ve şirketlerin çalışanlarıyla bir araya gelme durumunu son derece zor bir hale getirmiştir. Dolayısıyla yüz yüze semineri yenilemek ve yürütmek artık daha farklı bir forma dönüşmektedir. Eğitim ve ofis çalışmalarını sürdürülebilmek için çalışanların birbirleriyle iletişim halinde kalması son derece önemli bir husustur.  

Hedef kitle online bir hedef kitle değilse kaynak ve planlamalı harcamalar da son derece masraflı olmaktadır. Yüz yüze Webinar ve online Webinar ekonomik olarak da tartışılmalıdır. Webinar katılım zorunluluğu ve maliyet olarak çok daha uygun bir platforma dönüştüren bir çözüm olarak değerlendirebilir.  

Webinar Nedir? 

Webinar web semineri olarak bilinir. Aslında online olarak yapılan seminer oturumları anlamına gelir. Webinar ağ anlamına gelen web kelimesi anlamındaki kelimelerin birleşiminden türetilmiştir. Webinar internet üzerinden katılımcıların mekân veya zamandan bağımsız olarak katılım sağlayabildikleri, online olarak yapılan toplantı ve seminerlerdir. Bu terim; online olarak yapılan veya önceden kaydedilmiş web ortamında gerçekleşen online konferansı ifade eder. Çevrimiçi ortamda tutulduğunda, uygun ekipmana sahip olan herkes, internet kullanarak web seminerine yani Webinar’a katılım sağlayabilir.  
 

Webinarın tanımı konuşmacıların sunumlar yaptığı ve büyük kitlelerle bilgi paylaştığı online bir seminer, ders veya ofis olarak tanımlanabilir. Webinar, normal bir seminer gibi, belli bir tarih veya saatten oluşturulan, online ortamda gerçekleşen bir etkinliktir. Çoğunlukla yüz yüze toplantı sırasında yapılan slayt gösterisinin ve belgelerini sunması gibi online ortamda da kolay bir sunum yapmaya olanak tanır. Webinar, diğer çeşitli online konferans yöntemlerine kapsayan genel bir terim olan web konferans kategorisine girer    
 

Webinar Seminerinin Özellikleri   

Farklı olarak webinar semineri yazılım hizmetlerinde temel olarak bulunan özelikler aynıdır.  

Bu temel özeliklerin bazıları şunlardır:  

  • Gerçek zamanlı ses, video ve belge tabanlı iletişim kurmaya.  
  • Slayt gösterisinin, belgelerinin ve ekran içeriğini kolay sunumu.  
  • Bütün derslerin paylaşılması, indirilmesi, kaydedilmesi, daha sonrada paylaşılmasına olanak tanır.  
  • Anketler, multiple choice question, sınavlar ve kısa testlerden oluşması.  

Webinar seminerleri, sunum yapan kişilerin sohbet, anket, çoktan seçmeli sorular, sınavlar ve kısa testler gibi çeşitli öğeler kullanarak kitleyi etkileşimde uygulamaya yardımcı olur. Başka kişilerin katılması için sosyal medya sitelerini kullanarak webinar semineri etkinliğini paylaşabilirler. Seminere geç kalınırsa, normal bir seminerde olduğu gibi bir bölümü kaçırılır. Ancak bu sorunu azaltmaya yardımcı olan webinar vardır.  

Webinar semineri türleri  

Webinar içeriğin yayınlanması ve kullanılabilirliğine bağlı olarak üç türe ayrılır. Bu türlere kısaca anlatacak olursak;  

Online Webinar Seminerleri 

Online webinar seminerleriWebinar genellikle belirtilen saatte ve tarihte, online ortamda gerçekleşen tek seferlik etkinliktir. Webinar etkileme veya durdurma seçeneği yoktur. Başka bir seminer gibi belirlenen süre boyunca devam eder ve biter. Geç katılım sağlandığında webinar bir bölümü kaçırılır.  

İsteğe Bağlı Webinar 

İsteğe bağlı webinar: Bu yöntemle, Webinar kaydedilen kitlelerin, istediği anda ya da daha sonra görüntülemelerini sağlayan Webinar anlamına gelir. Kullanılan web seminerleri yazılımın özelliklerine dayanarak, kullanıcı tarafından kullanılacak anketler ve kısa sınavlar gibi etkileşimli ögelerin kullanılmasına bile izin verelebilir.  

Otomatik Web Seminerleri 

Otomatik web seminerleri: otomatik Webinar düzenli bir şekilde çalışır. Çalışma şekli şu şekildedir:  

  1. Sunucu Webinarı kaydeder ve platforma yükler.  
  2. Çıkış tarihi ve saat ayarlanır.  
  3. Belirtilen saat ve tarihte geldiğinde, webinar kitleye canlı olarak aktarılır ve katılımcıları izler.  

Webinarın Avantajları  

Webinar kullanıcılara her iki tarafa kesintisiz ve esnek bir deneyim sunmaya yardımcı olur. Yapa bildiği avantajlara bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:  

Düşük Maliyetlidir   

webinar, seyahat masraflarından tasarruf edilmesine yardımcı olur. Organizatörlerin ve katılımcıların Webinar oluşturmak veya katılmak harcadıkları miktarı önemli ölçüde azaltır. Webinar izleyicilere ve işletmelere büyük bir değer sağlar. Webinar, yüz üze seminer düzenlemekten çok daha uygun maliyete gelir.  

Kullanıcı Dostudur

Webinar türlerine göre çevrimiçi tutulduğunda, kişilerin evlerini veya ofislerini rahatça ve görüntülemelerini sağlar. Sahip olduğunuz aygıtların bir Webinar ev sahipliği yapmak katılmaktan daha fazla gelmesi, onu daha kullanışlı hale getiriyor. Gereken tek şey Webinar bağlanmak ve görüntülemek için kararlı internet bağlantısıdır.  

Webinara Dünya Çapında Erişim Sağlanır   

Maliyetin bir kısmıyla tüm dünyada kitleler için bir Webinar ev sahipliği yapabilir. Webinar ev sahipliği yaparak dünyanın her yerindeki insanlara ulaşmak daha kolaydır. Normal seminerler karşılaştığında, zaman ve masraflar açısından çok avantajlıdır.   

Marka imajını tanıtır  

Webinar, işletmelerin hedef kitlenin ulaşması ve onlarla doğrudan iletişim kurması için bir platform görevi görür. Bu platform algılanan kalitenin ve sunum yapacak kişinin kitlenin gözünde durumunu İyileştirmesine fırsat tanıyarak markanın imajını tanıtır. 

Kısaca Webinar, yüz yüze seminerden daha az masraflıdır ve engel tanımaz bir şekilde her yerden bağımsız olarak Webinar gerçekleştirilebilir.